pompa ciepła Katowice

Pompa ciepła- opłacalność

Jeśli ktoś ma dużo pieniędzy to na pewno nie będzie się zastanawiał nad innym rozwiązaniem do ogrzewania pomieszczeń jak pompa ciepła. To jest najbardziej wydajne urządzenie, które nie emituje żadnych czytaj więcej »

FILTR powietrza

Filtr powietrza w samochodzie - do czego go potrzebujemy?

Na początku XX wieku nie było mowy o istnieniu takiego elementu silnika, jakim jest niezbędny dziś . Producenci mieli jedno zadanie – sprawić, by samochód ruszył. Obecnie jednak każdy samochód zawier czytaj więcej »

kartony tekturowe rzeszów

Planowana inwestycja

Planowanie opłacalnej inwestycji to na pewno będzie bardzo duże wyzwanie dla każdego potencjalnego inwestora. Musimy np. przedyskutować wszystkie sprawy technologiczne, gdy mają to być . Teraz takie czytaj więcej »

odwodnienia Liniowe

Doradca nam pomoże

Doradca biznesowy funkcjonujący w obszarze budownictwa powinien przygotować dla nas kompleksową ofertę. Nie zawsze będziemy wiedzieli od razu, które artykuły sprzedają się perfekcyjnie albo, które op czytaj więcej »

POZYCJONOWANIE

Zalety dobrze wykonanego pozycjonowania

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego że tworzenie strony internetowej to nie koniec inwestycji którą trzeba wykonać, aby móc cieszyć się odpowiednimi korzyści z takiej strony. I jak się okazuje t czytaj więcej »

napój kakaowy

Zwracajmy uwagę na to, co dzieci piją na śniadanie

Chciałbym serdecznie zachęcić Państwa do tego, żeby zwracać uwagę na to, co dzieci piją na śniadanie. Wiem, że zaraz mnóstwo rodziców powie, że ten apel jest bezzasadny, ale prawda jest zupełnie inna czytaj więcej »

pozwy Rozwodowe SZCZECIn

O pozwie rozwodowym

Dzisiejszy tekst zostanie poświęcony niezbyt przyjemnemu tematowi. Ten niezbyt przyjemny temat to . Uważam, że temat ten powinien być częściej dyskutowany. Wiadomo, że pozwy rozwodowe Szczecin to abs czytaj więcej »

prywatny gabinet psychoterapii Szczecin

Odpowiednie leczenie

Wiele osób ma stany depresyjne z którymi sobie nie radzi. Musicie wiedzieć, że mnóstwo osób zastanawia się czy faktycznie taka depresja jest u was i czy macie jej objawy. Czym później niestety zaczni czytaj więcej »

Probiotyki

Co wiecie na temat probiotyków?

Chciałbym zapytać Państwa o wiedzę na temat probiotyków. Muszę powiedzieć, że ludzie mają różną wiedzę na temat probiotyków. Jedni mają wiedzę większą, inni mają wiedzę mniejszą a jeszcze inni w ogól czytaj więcej »

agroturystyka KOTLINa kłodzka

Pomoc stron w wyborze noclegów

Dzisiaj na pewno wiele osób z nas lubi góry i chętnie cieszy się na dobry wypoczynek. Na pewno warto jest już skorzystać z pomocy takich sprawdzonych miejsc, które to na pewno warto znamy i chętnie d czytaj więcej »

 

Filtr powietrza w samochodzie - do czego go potrzebujemy?

filtr powietrza

Na początku XX wieku nie było mowy o istnieniu takiego elementu silnika, jakim jest niezbędny dziś https://superparts.pl/49241-filtry-powietrza FILTR powietrza. Producenci mieli jedno zadanie – sprawić, by samochód ruszył. Obecnie jednak każdy samochód zawiera filtr powietrza, jednakże czym on dokładnie jest i do czego potrzebujemy go w naszych samochodach?

Do czego służy filtr powietrza w samochodzie?

Objętość powietrza atmosferycznego, jaką pochłania przeciętny pojazd na 100 kilometrów przebiegu, wynosi od 10 do 15 metrów sześciennych. Wydajność silnika, do którego stale trafiają cząsteczki kurzu, stopniowo się pogarsza, a z czasem nieunikniony będzie kosztowny remont.

Aby zapobiec wnikaniu brudu do silnika, stworzono element eksploatacyjny samochodu, dzięki któremu do silnika dostaje się tylko oczyszczone powietrze, a wszelkie obce wtrącenia zatrzymywane są przez filtr powietrza.

Funkcjonalność tej części zamiennej nie ogranicza się tylko do ochrony przed kurzem i brudem. Filtry znacznie obniżają poziom hałasu rozprzestrzeniającego się przez układ dolotowy. W silnikach benzynowych filtr powietrza reguluje także temperaturę płynów wewnątrz silnika.

Zatkanie filtru powietrza może spowodować wzbogacenie mieszanki paliwowo-powietrznej i doprowadzić do jej niepełnego spalenia w roboczych cylindrach. Sytuacja ta powoduje zwiększone zużycie paliwa i spadek mocy silnika, ponadto wzrasta stężenie toksycznych pierwiastków w spalinach układu wydechowego pojazdu.

Rodzaje filtrów powietrza

Obecnie kształt filtrów powietrza w samochodzie nie jest tak ważny, jak materiały, z których są wykonane. Wyróżniamy m.in.:

Filtry tekturowe – najtańsze, ale jednocześnie ciekawe elementy, które doskonale oczyszczają strumień powietrza z brudu i kurzu;

Filtry syntetyczne – tego typu modele wykonane są z włókien syntetycznych. Pod względem kosztów materiał ten jest droższy niż zwykłe tekturowe filtry, nieznacznie przewyższając je wydajnością. Warto jednak pamiętać, że ten rodzaj filtrów musi podlegać częstej wymianie;

Filtry gazowe – stosowane głównie w samochodach sportowych. Wykonane są z 5 do 7 warstw tkaniny nasączonej specjalnym olejem doskonale oczyszczającym przepływ powietrza, gwarantując tym samym nieprzerwaną pracę silnika.

Jak często wymieniać filtr powietrza w samochodzie?

Zazwyczaj serwis samochodowy lub producent, którego filtr zakupiliśmy, wskazuje przybliżony czas, po którym należy zainstalować nowy element eksploatacyjny do oczyszczania powietrza. Doświadczeni kierowcy mogą łatwo określić stopień zanieczyszczenia urządzenia po jego wyglądzie: plamy oleju i zabrudzenia wskazują, że nadszedł czas na wymianę filtru powietrza, ponieważ jego przepustowość znacznie się zmniejszyła.

Następujące znaki wskazują jasno potrzebę zainstalowania nowego materiału eksploatacyjnego:

Problemy z zapłonem paliwa, powolny rozruch silnika lub awaria rozruchu;

Silnik nie zapala;

Wskaźnik dotyczący silnika na desce rozdzielczej jest aktywny;

Szorstka praca silnika na biegu jałowym.

Każdy z wymienionych objawów sygnalizuje, że nadszedł czas, aby sprawdzić stopień zanieczyszczenia wkładu filtrującego. Nie możemy wykluczać także awarii urządzenia, nawet jeśli filtr został niedawno zakupiony. Warunki pracy mogą być także, że filtr powietrza należy wymienić po krótkim czasie, niż ten zalecany przez producenta.

W przypadku braku ekstremalnych warunków, gdy samochód jest eksploatowany w mieście lub jeździ na autostradach, system oczyszczania powietrza powinniśmy wymieniać co 15-30 tys.

dobry filtr powietrza

kilometrów.

Czy filtr powietrza można wyczyścić samodzielnie?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak. Możemy pozbyć się nagromadzonego kurzu z elementu, przedmuchując go strumieniem sprężonego powietrza. Ilość możliwych czyszczeń filtru powietrza jest ograniczona, ponieważ w wyniku tej procedury można usunąć tylko duże zanieczyszczenia i kurz powierzchniowy.

Używanie zanieczyszczonych materiałów eksploatacyjnych ma negatywny wpływ na moc silnika i prowadzi do zwiększonego zużycia paliwa. Całkowite usunięcie filtru, który przepracował swoją żywotność, jest bardzo ważne. Ponieważ brak jego wymiany skutkować może „awarią” zaworów ssących i szybkim zużyciem układu cylindrowego. Ponadto wymieniając filtr powietrza, nie potrzebujemy wizyty w serwisie w celu jego wymiany. Cała operacja jest wykonalna nawet przez początkujących kierowców.